Sladké Osoblažsko v novém kabátku, aneb když 1+1=3

Koncem roku 2020 došlo ve Sladkém Osoblažsku k zásadní změně, a to výměně jednatelky, která má na starosti chod celé marmeládovny. Oslovení ke mně přišlo od zřizovatelů marmeládovny. Jako provozovatelka vlastní výrobny a obchůdku jsem po zvážení možnosti nabídku přijala. (Barbora Bartecká). Děkuji za komunikaci a spolupráci s bývalou jednatelkou, paní Lucií Kulovou, která mě provedla historií marmeládovny a společně jsme uzavřely minulost, ať můžu začít znovu. 

Přemýšlela jsem, kudy dále a těsně před Vánoci mě navštívila má přítelkyně a kolegyně Katka Hrabalová (Bylinková manufaktura). U dopolední sobotní kávy se zrodil nápad, který jsme o 2 týdny později začaly realizovat. Katka je podle mne skvělá žena, fajnová přítelkyně a podnikatelka, která vaří rozhodně nejlepší džemy v tom našem výběžku. Už několik let její produkty znám a kupuji. Chtěla jsem pro marmeládovnu něco opravdu skvělého a ona je to nejlepší, co jsem jí pod stromeček dala. Náhoda otevřela cestu nové spolupráci, kdy se dvě ženy s vlastními provozovnami propojily v třetí a vytvořily silné trio originálních výrobků vznikajících přímo na Osoblažsku.

Bylinková manufaktura, která dosud fungovala v Městě Albrechticích, je nyní přesunuta do Hlinky - do výrobny Sladkého Osoblažska. Katka bude vařit nejen své bylinkové a jiné speciality, ale i nové produkty pro marmeládovnu. O marketing, prodej a komunikaci se zákazníky se nadále budu starat já pod Bylinkovým rančem Majoránek, kde jsou produkty z marmeládovny v přímém prodeji. Budeme držet nejvyšší standard, který bude možný tak, aby náš výsledek byl co nejlepší.

Katku jsem vyzpovídala přímo u sebe doma, když jsme tvořily plán na nový rok 2021. Je vystudovaná analytická chemička, maminka 2 dětí. Celý život bydlela v Ostravě a poslední 4 roky se pohybovala v Městě Albrechticích, kde začala profesionálně vařit své marmeládky a džemy.

Co tě vedlo k tomu zařídit si vlastní provozovnu a vařit marmelády, sirupy a produkty z bylin a koření?

Dělala jsem tohle normálně běžně doma. Někdy v 2015 se začalo víc známých ozývat, že by chtěli mé výrobky věnovat na vánoce, k narozeninám, známým apod. Nakonec z toho vznikl dotaz, proč se tím neživím, když mě to tak baví a že o přírodní produkty je čím dál větší zájem.

Když sis otevírala provozovnu, věděla jsi o tom, jak náročné to je z hlediska legislativy, nebo jsi to zjistila až pak? Hygiena atd...

Upřímně musím říct, že kdybych už na začátku znala vše do podrobností, tak bych se do toho nikdy nepustila. Ale na druhou stranu jsem tomu ráda, protože jsem se naučila spoustu nových věcí, které jsem do té doby neznala.

Jak na Tebe a Tvé výrobky reagovali ze začátku místní lidé a jak se to změnilo časem?

Ze začátku byli místní zvědaví, co je to nového a časem se klientela ustálila na zákaznících, kteří věděli, co u mě mohou zakoupit. A že kromě kvalitních výrobků poskytuji i krásné dárkové balení z přírodních materiálů, které lze použít k jakékoliv příležitosti.

Jakou se snažíš držet kvalitu svých produktů a jaký sis nastavila standard?

Jednoznačně celou dobu dodržuji 100% přírodní suroviny a v maximální možné míře také lokální. Což znamená, že například můj vyhlášený džem Opilá švestka je z bio švestek z farmy Vendolský (Bohušov) s přídavkem minima cukru a přírodním citrusovým pektinem.

S tím cukrem ty celkově šetříš, že? Spíš je to o ovoci….

Rozhodně. Džemy jsou o chuti ovoce a ne o cukru, nikdy nesmí být cukr cítit. Ten já beru pouze jako konzervant.

Znala jsi Sladké Osoblažsko? Je už tady několik let, skoro stejně jako Ty…

O Sladkém Osoblažsku jsem poprvé slyšela asi v roce 2018 a výrobky jsem ochutnávala až 2019 na gastrofestivalu Ochutnej Osoblažsko.

Jaký dojem na Tebe udělalo?

No, před chvilkou ses mě ptala na ten cukr... Ochutnala jsem na festivalu jahodový džem a ve srovnání s mým standardem mi spíš připomínal džemy, které vyráběly cca zhruba před čtyřiceti lety, kdy byl poměr ovoce a cukru 1:1.  Měl i dost zvláštní neatraktivní barvu, která byla pravděpodobně způsobena zbytečně dlouhým vařením ovoce.

Když jsem Ti dávala ochutnat poslední vyrobený produkt, ohodnotila jsi to jako radikální zlepšení, než to, co bylo dříve. Momentálně jsou sklady téměř prázdné a čekají na nové produkty. Jakým směrem by se měla marmeládovna podle Tebe vydat?

Myslím si, že zdejší oblast Osoblažska má hodně co nabídnout, co se týče surovin, ať je to ovoce, byliny, či některé druhy zeleniny. Vidím možný potenciál ve značném rozšíření portfolia výrobků a klidně i o méně tradiční kombinace. Pochopitelně ale za splnění podmínky přírodních surovin a minimu cukru.

Napadlo Tě někdy, že skončíš zrovna ve Sladkém Osoblažsku?

Ani náhodou. (smích)

Když jsme si jednou u sobotní kávičky u nás povídaly o podnikání a práci, vypadla ze mě informace, že bych Tě tam hned brala, protože Tvé produkty považuji za nejkvalitnější v tomto výběžku. Reagovala jsi „a proč vlastně ne“. Takže je to myslím překvapení pro obě strany, že? Co Ti letělo hlavou?

Dopijem kafe, ber klíče a jedem se tam podívat. (smích)

No a jak to na Tebe působilo?

Že je to super prostor na to, aby zůstal prázdný. Je velmi dobře uzpůsobený na potravinářskou malovýrobu, což je pro regionální výrobky ideální.

Proč ses tedy rozhodla jít se mnou do spolupráce a vařit pro Sladké Osoblažsko?

Těch důvodů bylo více. Rozhodující nejspíš bylo to, že se mi velmi zamlouvaly všechny okolnosti možné spolupráce i s Majoránkem, kdy si paradoxně vůbec nelezeme do zelí. Ale můžeme se všechny tři firmy vzájemně výborně doplňovat. Druhým důvodem jsi Ty a Tvůj muž Standa, protože mám pocit, že jsme podobné krevní skupiny. Třetím důvodem je samotná provozovna, která mě láká úžasným přírodním okolím.

Budeš držet stejné standardy, jako jsi měla dosud?

Rozhodně ano, to byla má podmínka.

A můžeme čekat nějaké novinky jak v produktech, tak přístupu k veřejnosti?

Určitě. Vnesu zde své vlastní vypilované receptury džemů, které mám už oveřeny u klientů delší dobu. Ale určitě bude také během roku hned několik novinek, limitovaných edicí a speciálních dárkových setů. Ostatně první se už připravuje a máme ho projednaný, právě dohromady s Majoránkem a Bylinkovou manufakturou. Lidé se mohou těšit již velmi brzy na kombinaci jablek, třešní a vanilky.

Co tedy Tvoje Bylinková manufaktura, končí nebo pokračuje?

Bylinková manufaktura rozhodně nekončí, všechny stávající i nové výrobky budou dále pokračovat jen s jedinou výjimkou. V kategorii džemů bude již jen doprodej stávajících zásob a všechny nové džemy, které projdou mýma rukama, budou již pod značkou Sladké Osoblažsko.

Co bys vzkázala stávajícím, ale i novým zákazníkům, kteří po nás pokukují?

Chcete-li opravdu kvalitní přírodní a takříkajíc „domácí“ produkty z Osoblažska, najděte si Bylinkovou manufakturu, Bylinkový ranč Majoránek a Sladké Osoblažsko a máte zcela výjimečně ucelený sortiment. 

 


 

 

 

 

 

 

Komentáře

Oblíbené příspěvky